Filtre Seçenekleri

Markalar
Liste Seçenekleri
Kapasite
USB Bağlantı Türü
Boyut

Taşınabilir Diskler

54 adet ürün listelenmiştir. Toplam 3 sayfa

Harddisk nedir?

Harddisk yada türkçe ifadeyle sabit disk veya kısaca HDD verileri depolama işlevi gören teknoloji anlamında verilerin saklanmasını ve gerektiğinde yeniden üzerinde okuma, yazma ve değiştirme işlevlerini yapmamızı sağlayan elektronik cihazdır.

Harddisk kullanım alanları nerelerdir?

Harddiskler Masaüstü bilgisayarlarda, notebooklarda, server sistemlerinde, yedekleme sistemlerinde, güvenlik sistemleri ve çok amaçlı taşınabilir disk olmak üzere gibi birçok alanda kullanılır. 

Harddisk türleri nelerdir ve hangi sistemlerde kullanılır?

Harddiskler masaüstü pc diskleri, notebook pc diskleri, güvenlik diskleri, nas diskleri, server diskleri ve taşınabilir diskler gibi bir çok ürün grubu vardır.

Masaüstü Pc Diskleri : Masaüstü bilgisayarlarda 3.5 inc boyutunda ve 5400rpm, 5900rpm, 7200rpm hızında veya disk dönüş hızını ayarlayabilen intellipower diskler kullanılır. Ayrıca masaüstü bilgisayarlarda SSD, 2.5" SATA3, m.2 SATA, m.2 PCIe(nvme) disklerde kullanılır.

Notebook Pc Diskleri : Notebook bilgisayarlarda 2.5 inc boyutunda 5400rpm, 5900rpm, 7200rpm hızında diskleri kullanılır. Ayrıca notebook bilgisayarlarda SSD, 2.5" SATA3, m.2 SATA, m.2 PCIe(nvme) disklerde kullanılır.

Güvenlik Kamera Diskleri : Güvenlik kamera diski kullanılacak olan cihazlarda 3.5 inc boyutunda ve 5400rpm, 5900rpm, 7200rpm hızında veya disk dönüş hızını ayarlayabilen intellipower diskler kullanılır.

Yedekleme (Nas) Diskleri : Nas diski kullanılacak olan sistemler genelde yedekleme sistemleridir. 3.5 inc boyutunda ve 5900rpm ve 7200rpm hızında veya disk dönüş hızını ayarlayabilen intellipower nas diskleri kullanılır.

Server (Sas) Diskleri : Server sistemlerinde kullanılan server diskleri SAS bağlantı türünde olur. Boyutları 2.5 inc ve 3.5 inc ve bağlantı hızlarıda 7200rpm ve 10000rpm olur. 

Taşınabilir Diskler : Taşınabilir diskler 2.5" ve 3.5" boyutlarında olur. SSD türünde taşınabilir disklerde mevcuttur. Taşınabilir disklerin bir çok sistemde kullanımı yaygındır.

Harddisk alırken nelere dikkat etmeliyim?

Harddisk alırken öncelik olarak depolama anlamında ihtiyaçlarımızı belirlememiz lazım. Kullanacağımız programların, medya dosyalarının, oyunların ve diğer dosyaların boyutlarını dikkate alarak bir harddisk almamız daha sonradan boyut sıkıntısı yaşamamızın önüne geçer. Harddiskte bakmamız gereken diğer önemli özellik hızdır. Eğer hız anlamında yüksek beklenti içerisindeysek yani oyun ve iş amaçlı bir bilgisayarda kullanacaksak harddiski SSD türünde diskleri tercih etmemizin bize büyük faydası olur. SSD disklerinde kendi içinde server, masaüstü ve notebook bilgisayarlara özel farklı türleri vardır. Bunlardan bazıları 2.5" SATA, SATA3, mSATA, m.2 SATA ve m.2 PCIe(nvme) dir. Bu SSD türlerinden bir uzman yardımıyla sistemimize uyumlu olanını seçip kullanmaya başlayabiliriz. Günlük bir bilgisayar için normal hızda bir harddisk ihtiyacımızı görecekitr. Yine hız olarak 5200rpm, 5400rpm, 5900rpm, 7200rpm yada 10000rpm hız değeri olan yada diskin dönüş hızı ayarlayan intellipower özelliği olan disklerden ihtiyacımıza uygun olanı seçebiliriz ve ayrıca masaüstü bilgisayar için 3.5" notebook için 2.5" boyutundaki disklerden ihtiyacımıza göre olanını seçip kullanmamız ihtiyaçlarımızı görecektir. Bunların dışında bir alanda kullanacaksak depolama ve hız ihtiyacımızı belirledikten sonra örneğin; güvenlik kamera kaydı için güvenlik kamera diski, serverda kullancaksak server' a özel diskleri, büyük işletmelerin yedekleme sistemlerinde kullanacaksak NAS diskleri tercih etmemiz gerekir. Taşınabilir disklerde ise kapasite ihtiyacımıza göre bir disk tercih edebiliriz.

  • 5000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • Sistemimiz üzerinde 256 Bit SSL güvenlik sertifikası kullanmaktadır.
  • Dilediğiniz zaman müşteri hizmetlerimize web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.
Scroll